Římskokatolická farnost Roztoky

Fotografie Stanislava Boloňského - kardinál Josef Beran

Věnování a požehnání na zadní straně fotografie

Dávná vzpomínka na kardinála Berana


Převoz ostatků kardinála Josefa Berana do vlasti ve mně vyvolal vzpomínku na naše dávné setkání.


Na jaře roku 1964 jsem díky zprostředkování pana faráře Sury navštívil pražského arcibiskupa Josefa Berana v jeho internačním domově v Mukařově (okres Praha-východ), kde pobýval u řeholních sester. Bylo to někdy kolem Velikonoc a bylo krásné jasní počasí, takže jsme se sešli na zahradě. Pan arcibiskup Beran souhlasil s tím, abych si ho, coby student fotografie na Grafické škole, vyfotografoval. No, popravdě, moc jsem řemeslo ještě neovládal a ještě k tomu to ostré jarní slunce, takže výsledek není zdaleka optimální. Pan arcibiskup posléze výsledek mého snažení okomentoval s vlídnou kritičností, když jakoby mimochodem pronesl: „no ano, to jsem byl zrovna po nemoci, že?“ … Ale i tak si tohoto snímku považuji – o to více, že při druhém našem setkání mi na zadní stranu fotografie pan arcibiskup napsal požehnání.


Teď, když se jeho fyzické ostatky vrací do vlasti – myslím, že duchem byl s námi stále – se zamýšlím nad tím, zda se vrací opět do stejné země, z níž nuceně odešel. Jak neuvěřitelně se náš život za půl století změnil a my s ním! Chci věřit, že ho přijmeme s úctou a porokou, jak jeho památce náleží, a bude pro nás příkladem i povzbuzením.

Stanislav Boloňský(cc) 2009 farnost Roztoky - copyleft Creative Commons License - správa webu: Jirka Bubeníček a Prokop Šatava -