Římskokatolická farnost Roztoky

Arméni v Taize 2010

Taize

Taize

Taize

Taize

Skupina Arménů mohla díky spolupráci a podpoře české farnosti z Roztok strávit 12 krásných dní v komunitě v Taizé (od 4.-16.července 2010).

Když jsme si usmysleli pozvat pár Arménů do Taizé, naštěstí jsme ani zbla netušili, co nás všechno čeká. Pán Bůh musí mít opravdu smysl pro humor… Pater Grigor sestavil seznam účastníků, my začali shánět peníze a všechno bylo jasné. Jenže chybičky se vloudí vždycky… (tak např. jedna z Grigorem navržených účastnic měla epilepsii a tudíž nemohla jet. Druhá „zapomněla“, že je vdaná a tudíž měla jiné jméno na letence a jiné v pase… Třetí měla špatně vypsané jméno na letence… Dvě holky nedostaly vízum, ale nakonec ho jedna z nich dostala poté, co orodoval sám br. Alois z Taize u francouzského konzula v Jerevanu…

Také se naštěstí zase vyloupli „andělé“, kteří zasáhli v nečekanou chvíli – ať už pan Janošík z cestovky v Brně, který sehnal super letenky za super cenu a vůbec mu nevadilo, že pořád něco měníme, nebo Manuel Devillers – kamarád Magdaleny z Paříže, který vzal podnik za svou věc a staral se o naše přejezdy z letiště na nádraží a naopak, o jízdenky TGV atd… Nakonec tedy naše 5-ti členná skupina Arménů strávila v Taize neopakovatelných 12 dnů. Prvních 5 dnů jsme tam byli coby doprovod já Mady a Katka Lamken, o 3 dny pozdeji dorazili P.Petr se Zdislavou, kteří si nás (mě a Katku) odvezli domu do Čech.

Arméni byli první den jak Alenka v říši divů, pro téměř všechny to bylo poprvé, co byli za hranicemi Arménie… Postupně se začleňovali a nakonec věřím, že velmi obohatili mnohé lidi, hlavně ty, co byli s nimi ve skupince. A získali mnoho zkušeností, rozšířili si obzory. Už jen to, že viděli, že i ve Francii lidé mohou žít v naprosto primitivních podmínkách…

A tady je svědectví sepsané Armenem Martirossyanem, který byl tak trochu leaderem skupinky, protože jeho angličtina byla velmi dobrá:

byli jsme velmi poctěni, že jsme mohli být jako Arméni poprvé v komunitě v Taizé. Byli jsme tam vřele přijati a cítili jsme se jako doma. Ještě zajímavějsí bylo seznámení se s druhými a začlenění se spolu s nimi do života komunity. Na první pohled mi to tak nějak připomnělo společenství prvních křesťanů – lidí plných vzájemné lásky a respektu, kteří si navzájem a s nasazením sloužili.

Bylo velmi povznášející účastnit se tříkrát denně modlitby pomocí nádherných zpěvů a take uvědomnění si, že ta vaše modlitba se připojuje ke společné modlitbě tisíců dalších lidí – taková modlitba musí stoupat přímo k Bohu a přináší pokoj a jednotu mezi všemi národy a těm, kdo potřebují pomoc na celém světě.

Bylo pro nás docela vzrušující bý mezi mladými z různých částí světa. Všichni byli velmi přátelští a milí. Bylo krásné s nimi komunikovat a spřátelit se, sdílet s nimi myšlenky a názory na různá témata, dozvědět se o jejich zvyklostech a take jim zprostředkovat, jak žijeme v Arménii atd… Během takového sezení s mladými padla otázka, zda je možné změnit svět k lepšímu. My jsme si jistí, že to možné je a způsob života v Taizé je toho důkazem. Tolik mladých lidí a dospělých z nejrůznějších koutů světa žijících spolu v jednotě a v pokoji, modlících se společně a solidárně k Bohu!

Další nesmírnou poctou pro nás bylo setkání s bratrem Aloisem, který je muž velkého srdce, který vyzařuje lásku, laskavost a dobrou vůli. Byli jsme dojati a plni obdivu, když nám bratr Alois nabídl, že se společně pomodlíme za Arménii, za její dobro, prosperitu a za mír na celém světě.

Zvláštní poděkování patří organizátorům a podporovatelům naší návštěvy v Taizé – bratru Alisovi, bratru Benoit, pateru Bubeníčkovi a farníkům z Roztok, Magdaleně Nikodýmové, Manuelovi z Paříže a mnoha dalším.Arméni v Taize, šipka crypte označuje Armena Martirosyana :-)
Skupina Arménů se svými průvodci v Taizé u vstupu do krypty:
sestra Zdislava, pater Bubeníček, Adloyan Metaksya, Mkrtchyan Tatevik, Mkrtchyan Lilit, Mady Nikodýmová, Irina Keshishyan a Armen Martirosyan.

Tak doufáme, že se někdo z nich brzy k nám vypraví, abyste Arménii pocítili na vlastní kůži…!

Mady Nikodýmová a Kateřina Lamken

(cc) 2009 farnost Roztoky - copyleft Creative Commons License - správa webu: Jirka Bubeníček a Prokop Šatava -