Římskokatolická farnost Roztoky

logo

Spolek Svatá Ludmila 1100 let

Manželka prvního křesťanského knížete Bořivoje, zakladatelka panovnické dynastie Přemyslovců, panovnice vznikajícího Českého státu a šiřitelka křesťanství, babička svatého Václava, mučednice a první česká světice, zakladatelka významné české panovnické dynastie, mučednice a první česká světice, to vše byla kněžna Ludmila. Těmito mnohými způsoby ji jistě lidé vnímali již za jejího života, ale i později, kdy se utvářel a rozrůstal její kult. A i v současnosti si chceme připomínat její osobu a způsob křesťanského života. Ten, ve kterém vychovávala své syny a svého vnuka, vládla českým zemím a rozhodovala nejen o ostatních, ale i o sobě, když se rozhodla odejít z aktivního života a uchýlila se na Tetín.

Proto z iniciativy farnosti Roztoky, obce Tetín, měst Mělník a Roztoky a farnosti Beroun vznikl spolek Svatá Ludmila 1100 let, z.s. Spolek směřuje k výročí umučení sv. Ludmily, které uplyne v roce 2021. Není však zaměřen jen na něj. Prostřednictvím kulturních akcí, výstav, tvorbou audiovizuálních či jiných uměleckých děl si projekt klade za cíl posílit úctu k této významné ženě, podpořit její vnímání současnou společností a posílit tak hodnoty, které ona sama zastávala.

Spolek získal již mnoho záštit, mezi jinými premiéra vlády ČR Bohuslava Sobotky, ministra kultury Daniela Hermana či pražského arcibiskupa Dominika Duky.

Členem Rady spolku se za farnost Roztoky stal P. Petr Bubeníček. Budeme rádi, pokud se i vy budete chtít stát členy spolku. Pokud se do spolku chcete zapojit konkrétní akcí nebo byste rádu přispěli nějakým nápadem či darem, neváhejte kontaktovat výkonnou ředitelku a projektovou manažerku spolku Marii Opatrnou. Více o členství, samotném spolku i všechny kontaktní informace naleznete na webových stránkách www.svataludmila.cz.

(cc) 2009 farnost Roztoky - copyleft Creative Commons License - správa webu: Jirka Bubeníček a Prokop Šatava -